Dobra paleta to gwarancja bezpieczeństwa, zarówno w transporcie na szeroką skalę, jak i w każdej niemalże gałęzi przemysłu. Niezawodność osiągana jest czasem z połączenia przeciwstawnych cech produktu. Tak dzieje się w przypadku europalet plastikowych.
Biegunowe cechy palet
Palety plastikowe są pełne kontrastów. Z jednej strony jedną z ich największych zalet jest stosunkowo niewielka masa, co zapewnia niezwykłą lekkość. Z drugiej strony jednak pallets są przystosowane do ogromnych obciążeń, znacznie przewyższających ich ciężar. Dzięki temu, można na nie załadować przedmioty i towary o sporej masie, bez ryzyka ich zniszczenia, czy utraty. Europalety plastikowe odznaczają się wytrzymałością nie mniejszą od ich drewnianych kuzynów, są jednak zazwyczaj zdecydowanie lżejsze od tych drugich. Dlatego też w nowoczesnych firmach reprezentujących rozmaite branże coraz częściej sięga się po tego typu rozwiązania.
Stabilność konstrukcji
Pallets często wyposażane są w stosunkowo niewielkie nóżki, które ułatwiają ich podnoszenie oraz grupowanie w stosy. Zdecydowanie pomocne są również ergonomiczne kształty palet. Dzięki nim wieże twardo trzymają się podłoża, niezależnie od zawartości konstrukcji. Palety, które można układać w pionie zdają egzamin zwłaszcza w halach produkcyjnych czy magazynach o niewielkich powierzchniach. Pozwalają zatem oszczędzać przestrzeń i zachować przejrzystość towaru. W wielu branżach, które zajmują się produkowaniem, przechowywaniem lub transportowaniem niewielkich produktów oraz części, drobiazgowość, ład i porządek są w cenie.
Bezpieczeństwo kadry
Wydawać by się mogło, że palety to tylko dodatki i elementy wyposażenia, lecz ich znaczenie w wielu dziedzinach życia lub sferach zawodowych jest nie do przecenienia. Europalety plastikowe ułatwiają codzienną pracę ludzi reprezentujących rozmaite profesje. Płozy przy paletach chronią przed zawaleniem się konstrukcji i wieloma wypadkami w miejscu pracy. Lekkość produktów także ma w tym kontekście doniosłość. Za sprawą tych walorów palety plastikowe są coraz częściej wybierane i coraz powszechniej stosowanie. Nie tylko bowiem spełniają swoją prymarną funkcję, jaką jest magazynowanie czy transport określonych towarów, lecz dodatkowo wspierają profilaktykę polegającą na ochronie osób pracujących fizycznie. Minimalizowanie ryzyka związanego z pracą jest zresztą niemniej ważne od rezultatów samej pracy.