Dieta paleo jest ostatnio niezwykle modna, przede wszystkim dzięki licznym publikacjom prasowym i rekomendacjom gwiazd.
Dieta paleo to inaczej dieta człowieka pierwotnego. Jak sama nazwa wskazuje, głównym założeniem tego sposobu odżywiania jest maksymalne zbliżenie się do nawyków żywieniowych, jakie mieli ludzie pierwotni w czasie koczowniczego trybu życia. Wówczas nasi przodkowie nie mieli możliwości uprawy roli czy też hodowli zwierząt, mogącej zapewnić im stały dostęp do np. mleka. Podstawę diety stanowiły zatem produkty uzyskane na drodze polowania (mięso, ryby) czy też zbieractwa (owoce, miód, zioła, jaja, grzyby). Zdecydowanie wykluczone są produkty przetworzone.
W dzisiejszych warunkach oczywiście nie jest możliwym dokładne odtworzenie sposobu odżywiania człowieka paleolitycznego. Uwzględnić należy również fakt, że nawet ta najdawniejsza dieta musiała być bardzo zróżnicowana w zależności od położenia geograficznego. Przyjąć jednak możemy, że współczesna dieta paleo bazować powinna na mięsie i rybach, owocach morza, owocach i warzywach. Jeść można jajka i grzyby, a także czerpać z całego bogactwa ziół. Orzechy i nasiona są dopuszczalne w umiarkowanych ilościach. Unikamy natomiast zbóż, warzyw strączkowych, cukru i olejów roślinnych.
Dieta paleo nie jest typową dietą odchudzającą. Doprowadza jednak do właściwej masy ciała, co w wielu przypadkach wiąże się z pożegnaniem z nadwagą. Osoby borykające się z większą liczbą nadprogramowych kilogramów szczególnie na początku mogą zauważyć szybką ich utratę, stopniowo jednak sytuacja powinna się unormować do ok. 1 kg tygodniowo. Plusem jest fakt, że nie musimy przy tym liczyć kalorii!
Przechodzenie na dietę powinno być stopniowe. Najlepiej rozpocząć od wyeliminowania z jadłospisu zbóż i cukru.