Dieta eliminacyjna, której poświęcę dzisiejszy wpis, pojawiła się na rynku dietetyki stosunkowo niedawno. Stanowi odpowiedź na restrykcyjne diety, którym trudno sprostać. Mimo zmniejszonego rygoru, dieta przynosi na tyle dobre efekty, że warto wziąć ją pod uwagę przy wyborze sposobu odżywiania.
Cała dieta opiera się na zdobyciu wiedzy na temat nieprzyswajalnych przez nas produktów. Zanim ułożymy swój jadłospis, należy przeprowadzić więc testy na nietolerancję pokarmową. W przypadku gdy konkretny organizm nie toleruje jakiegoś pokarmu, zaczyna produkcję przeciwciał. Na nietolerancję pokarmową cierpieć może w zasadzie każdy z nas. Objawami takiej sytuacji są zmiany skórne, migreny, otyłość, miażdżyca, wzdęcia, biegunka lub – odwrotnie – zaparcia.
W przypadku diety eliminacyjnej wyłączamy zatem z jadłospisu produktu nietolerowane przez nasz organizm. W tym czasie poprawia się proces trawienia, reakcje alergiczne zanikają, poprawia się stan naszego zdrowia i, tym samym, tracimy zbędne kilogramy.
Jakie są minusy tej diety? Przede wszystkim fakt, że dietę poprzedzić musimy badaniami, a jadłospis musi zostać opracowany przez profesjonalnego dietetyka. Menu takie będzie dopasowane do naszych upodobań, w dodatku sama obecność specjalisty działa motywująco dla niektórych osób. Możliwym minusem tej diety może okazać się również konieczność wyeliminowania z diety ulubionych smakołyków, jeśli okażą się dla nas niekorzystne. Niepodważalnym mankamentem są również wysokie koszty, sprawiające, że niestety ta możliwość nie jest dostępna dla wszystkich.
Z tego względu dietę eliminacyjną polecić można przede wszystkim osobom z poważnymi nietolerancjami pokarmowymi.

rehaform.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here