Meble kuchenne z pięknie błyszczącymi, białymi frontami to wciąż jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich, nawet jeśli wiele osób uważa go za nudny i niezbyt praktyczny. Białe fronty są uniwersalne – dobrze współgrają zarówno z blatem w kolorze ciepłego drewna, jak i czarnym blatem granitowym. Dzięki połyskującej powierzchni pięknie rozświetlają pomieszczenie, które wydaje się większe i bardziej przestronne. Kuchnia na wysoki połysk może być wykonana z frontów szklanych (lacobel), oklejanych folią, lakierowanych lub akrylowych. Szafki z lacobelu mogą ulec stłuszczeniu, a okleina nie jest odporna na wilgoć i wysokie temperatury. Pozostaje zatem pytanie co wybrać – fronty lakierowane czy akrylowe?

Jak wykonuje się fronty lakierowane i akrylowe?

Fronty lakierowane to nic innego jak płyta MDF pokryta jednostronnie lakierem o wykończeniu matowym (półmat, supermat) lub błyszczącym (połysk, wysoki połysk). Tymczasem fronty akrylowe powstają przez przyklejenie do płyty meblowej kilkumilimetrowej okładziny z akrylu. Z jednej strony okładzina jest nieskazitelnie gładka, natomiast od strony wewnętrznej (przyklejanej do frontu meblowego) przypomina fakturę skórki pomarańczy. Dzięki nierównej powierzchni akryl dobrze przylega do płyty i, w przeciwieństwie do zwykłej folii, nie odkleja się w trakcie eksploatacji.

Wszechstronność mebli lakierowanych

Choć biała kuchnia na wysoki połysk to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, meble lakierowane można wykonać niemal w każdym kolorze. Studia kuchenne oferują nawet kilkaset różnych odcieni, ponadto często klient może podrzucić własną propozycję, wskazując przedmiot w wybranym przez siebie kolorze. Fronty lakierowane nie muszą być gładkie – możemy wybrać także formy frezowane, ramkowe czy zdobione. Lakier pokryje również boki frontów, cokoły i maskownice, dzięki czemu powierzchnia mebli uzyska jednolity kolor. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że lakier ulega utlenianiu, dlatego białe szafki po latach mogą delikatnie zżółknąć.

Wspaniały połysk frontów akrylowych

Kuchnia na wysoki połysk z frontami akrylowymi wyróżnia się doskonałym nasyceniem koloru i niemal trójwymiarowym blaskiem. Głębia lustrzanego połysku zapewnia wysoce ekskluzywny efekt, zatem jest to propozycja dla osób marzących o wyjątkowo szykownej kuchni. Jednakże w porównaniu do lakieru, kolorystyka mebli akrylowych jest mocno ograniczona – producenci oferują przeciętnie 20 odcieni. Co więcej, okładzina akrylu pokrywa tylko przód frontu, natomiast boki uzupełniane są okleiną papierową lub PCV – przy jasnych kolorach różnica na obrzeżach jest dość widoczna. Jednak w odróżnieniu od lakieru, akryl nie utlenia się, dzięki czemu zachowuje taki sam odcień pomimo upływu lat.

Trwałość mebli lakierowanych i akrylowych

Kuchnia na wysoki połysk tylko wtedy zachowuje elegancki wygląd, jeśli szafki są wolne od zadrapań, wgnieceń czy przebarwień. Fronty lakierowane są odporne na wysoką i niską temperaturę, jednak łatwo można je zarysować – wówczas można oddać płytę do ponownego lakierowania. Powierzchnie akrylowe są twardsze, a przez to bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne – niewielkie rysy można uzupełnić specjalnym preparatem. Oba rodzaje frontów wymagają szczególnej uwagi, nie można czyścić ich agresywnymi detergentami ani ostrymi myjkami. Kuchnia na wysoki połysk często naznaczona jest odciskami palców, jednak wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry, a wszelkie zanieczyszczenia znikają bez śladu.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie fronty lakierowane czy akrylowe nie jest jednoznaczna. Lakier daje więcej możliwości aranżacyjnych i pozwala uzyskać nieskazitelny wygląd szafek. Akryl jest nieco trwalszy, zapewnia głęboki połysk i daje pewność, że białe meble nie ulegną zażółceniu. Trzeba jednak przyznać, że kuchnie w obu wersjach prezentują się nad wyraz efektownie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here